fbpx

Niekoľko praktických tipov, ktoré oceníte pred kúpou bytu

Kúpa bytu je vždy významným míľnikom pre každého kupujúceho a preto je dôležité dobre sa na tento krok pripraviť ešte pred tým, ako sa pustíte do hľadania konkrétnej nehnuteľnosti. V nasledujúcich riadkoch sa budeme snažiť zozbierať na jednom mieste viaceré dôležité rady a praktické tipy, ktoré je dobré zvážiť pred kúpou vysnívaného bytu.

Rozpočet na kúpu bytu

Pri kúpe bytu je v prvom kroku dôležité zhodnotiť Vaše finančné možnosti a všetky zdroje, z ktorých ich možno ešte získať. Takto zostavený rozpočet Vás nasmeruje k určitému typu nehnuteľností v určitých lokalitách. V tomto bode je tiež potrebné ustanoviť si preferencie hľadaného bytu, ako je napríkladveľkosť hľadaného bytu, počet izieb, poloha, orientácia, poschodie, možnosti danej lokality, občianska vybavenosť, možnosti rekreácie, vybavenie bytu nábytkom a ďalšie technické a iné parametre, ktoré by mala predmetná nehnuteľnosť obsahovať.

TIP:

Ak v tomto kroku zistíte, že Vaše preferencie prevyšujú Váš rozpočet a vysnívaný byťspadá do vo vyššej cenovej kategórie, je to tiež priestor pouvažovať aj nad tým, ako by sa dal ešte navýšiť Váš rozpočet.

Vyhľadávanie bytu s požadovanými parametrami

Keď máte pripravený približný rozpočet a aspoň približne už viete, aký byt s akými parametrami hľadáte, v nasledujúcom kroku možno pristúpiť k samotnému vyhľadávaniu nehnuteľnosti. Túto činnosť možno robiť vo vlastnej réžii, alebo ju možno zveriť do pôsobnosti profesionálnej realitnej kancelárie, ktorá trh s nehnuteľnosťami dobre pozná a vie Vám v mnohom poradiť.

TIP:

Dnes už pritom nie je ani žiadnou výnimkou, kedy za Vás celý realitný obchod aj zrealizuje a Vy si len vyberáte, napríklad z pohodlia domova, ktorý byt Vás osloví. Nemusíte pritom chodiť ani na všetky obhliadky a ani riešiť komunikáciu s úradmi či iné administratívne, právne a ekonomické kroky.

Keď vás konkrétny byt zaujme

V prípade, že Vás niektorý z ponúkaných bytov zaujme, je ďalej dôležité zaujímať sa a všímať mnohé ďalšie jeho aspekty a parametre, ako sú napríklad nasledovné:

  • cena bytu,
  • dĺžka inzercie alebo opakujúce sa inzercie, ktoré môžu naznačovať určitú stagnáciu pri predaji poukazujúc na zle nastavenú predajnú cenu alebo iný možný problém či úskalie,
  • skontrolujte si aj list vlastníctva a ťarchy viaznuce na vyhliadnutom byte,
  • choďte sa do lokality osobne poprechádzať a popýtajte sa susedov na to, ako sa tam býva a aké sú tam prípadné úskalia, čo im vadí a čo znižuje kvalitu bývania,
  • všímajte si technický stav budovy aj samotného bytu a všímajte si pritom napríklad aj to, či sú steny zatečené, v akom stave je elektroinštalácia a kedy naposledy bola menená, aké opravy a technické vylepšenia boli urobené v budove a samotnom byte, aké rekonštrukčné práce boli realizované na budove a v byte a aké sú plánované spoločenstvom vlastníkov do blízkej a ďalekej budúcnosti,
  • zistite si zálohové platby a prípadné úvery spoločenstva vlastníkov bytov,
  • zaujímajte sa aj o plánované stavebné práce na budove a v okolí budovy, ktoré tiež môžu mať v budúcnosti významný vplyv na kvalitu bývania v byte,
  • zistite, či má budova energetické certifikácie alebo či ich plánuje získať a aké kroky k tomu chce podniknúť spoločenstvo vlastníkov,
  • zaujímajte sa aj o to, či je budova energeticky úsporná a prípadne, či plánuje spoločenstvo vlastníkov realizovať opatrenia v tejto oblasti,
  • iné podľa Vašich individuálnych preferencií.

Kúpa bytu – rady od profesionálov

Ako sme už v úvode tohto blogovéhočlánku naznačili, kúpa bytu predstavuje významný míľnik v živote každého kupujúceho a bezpochyby patrí medzi väčšie transakcie vyžadujúce si našu bdelú pozornosť. Na trhu s nehnuteľnosťami tak, ako je to všade inde, možno nájsť subjekty a ľudí s rôznym prístupom a motívmi a preto, ak si nie ste istí a nemáte skúsenosti s kúpou bytu, môže byť pre Vás vhodným riešením spolupráca so spoľahlivou realitnou kanceláriou a skúsenými odborníkmi v tomto sektore.

TIP:

Spoločnosť Nestor Capital ponúka záujem bezplatnú a nezáväznú konzultáciu, v rámci ktorej Vám podrobne vysvetlíme všetky kroky a aspekty súvisiace s kúpu bytu, pričom tieto rady vždy odrážajú individuálnu situáciu klienta a sú mu šité na mieru. Klientom ponúkame aj exkluzívne služby našej realitnej kancelárie, v rámci ktorých Vás hladko prevedieme celým procesom kúpy bytu od jeho výberu až po odovzdanie a všetkým, čo sa medzitým vyskytne.

Niekoľko slov na záver

Z vyššie uvedeného je zrejmé, že kúpa bytu predstavuje komplex viacerých činností a je dôležité, aby si kupujúci urobil prehľad a získal informácie o mnohých faktoroch týkajúcich sa danej preferovanej nehnuteľnosti, a to od finančných záležitostí, právnych vecí, až po technické záležitosti súvisiace so stavom bytu a budovy, v ktorom sa byt nachádza. V našej realitnej kancelárii Vám na prvom stretnutí zadarmo vysvetlíme, čo všetko Vás čaká a na čo si dať a pozor pri kúpe bytu a ešte aj potom sa môžete rozhodnúť, že s nami nebudete spolupracovať.

TIP:

Pokiaľ by ste sa rozhodli pre spoluprácu s našou realitnou kanceláriou, prevedieme Vás celým realitným procesom a poskytneme Vám všetky relevantné rady a tipy, ktoré pritom budete potrebovať tak, aby ste kúpili byt, ktorý zodpovedá Vašim finančným aj iným možnostiam a preferenciám, a to v čo najkratšom možnom čase.

Ďakujeme Vám za návštevu nášho blogu a tešíme sa na prípadné osobné stretnutie v priestoroch našej spoločnosti.

S úctou,

Tím Nestor Capital

obrázok: freepik.com

Zdieľaj článok

Potrebujete poradiť?

Radi vám zodpovieme všetky otázky spojené s predajom a kúpou nehnuteľností a nastavením finančného plánu.

Mohlo by vás zaujímať

Máte záujem predať alebo kúpiť nehnuteľnosť?

Vyplňte prosím nasledovný formulár a budeme vás kontaktovať hneď, ako to bude možné.

Po kliknutí na tlačidlo OK vyjadrujete súhlas s použitím cookies na tejto stránke. Ochrana osobných údajov